Život je jako žebřík do kurníku: Krátkej a posranej

Vývoj střelných zbraní

17. srpna 2008 v 7:46 |  Trocha dějin
Víc než 600 let př. n. l.
První písemná zmínka o výbušné směsi, která byla podobná střelnému prachu, pochází z roku 618 př. n. l. z Číny. Používal se většinou k ohněstrůjným kratochvílím.

7. století n. l.
Kolem roku 630 našeho věku prý použila arabská vojska při dobývání Mekky cosi jako kanony. Střelná směs obsahovala dřevěné uhlí, kafr, ledek, vinný ocet, síru a sůl.

15. století
V Evropě se při dobývání hradů objevily bronzové roury nabíjené železnými nebo kamennými koulemi, odpalovanými prachem. Během století se zkrátily na ruční zbraně, pistole, pušky.

1807
Anglický duchovní Alexander Forsyth si nechal patentovat systém perkuzního zámku, do té doby se používal složitý kolečkový zámek, o rok později i zápalku pro náboje.

1830
První perkuzní pistole se svazkem otáčivých hlavní, tzv. pepřenky, předchůdkyně revolverů. Hlavně se každým výstřelem pootočily kolem osy po bicí mechanismus.

Po 1945

Místo kalené oceli se začalo používat nerezové, pistole i revolvery vyrábí mnoho zemí, většinou se jedná o licence několika málo typů. Vyvíjejí se stále průbojnější náboje.

1980

Zlom nastává, když se objevila pistole Glock model 17, u které byly využity polymery na výrobu rámu. Tvrzení, že se nedá zjistit detektorem, se ukázalo jako nepravdivé.

2005
Posledním trendem je používání pastelových barev. Hovoří se i o tzv. inteligentní zbrani, ze které může po identifikaci DNA vystřelit pouze její majitel. Zatím sci-fi...
zdroj: časopis Esquire
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama